{dn}{dl}
{sep}
{hnn}{hl}
{sep}
{mnn}{ml}
PythonDay
PythonDay

O KONFERENCI

2. ročník československé konference Python Day 2023.

Můžete se těšit na přednášky TOP českých a slovenských odborníků ze světa Python.

Konferenci ocení programátoři, administrátoři, datoví analytici a mnozí další, kteří se o Python a související technologie zajímají.

Celá konference proběhne v online podobě.

 

den konference

 

přednášek

 

přednášejících

 

účastníků

Program konference

KEYNOTE

Počas tejto keynote sa dozviete aktuálne novinky, ktoré programovací jazyk Python prináša.

Miroslav Sevelda

Exception groups

Představíme si novinky, které jsou dostupné v Pythonu verze 3.11 v oblasti zpracování výjimek. Jedná se především o zpracování skupiny výjimek, jejich použití a nově o filtrování výjimek. Představíme si jejich využití také v oblasti asynchronního programování.

Jaroslav Ráb

Distribuovaný výpočet pomocou modulu DASK

Táto prednáška sa zaoberá distribuovaným výpočtom pomocou modulu Dask v jazyku Python. Distribuovaný výpočet je technika, ktorá umožňuje paralelné spracovanie veľkého množstva dát alebo výpočtovo náročných úloh na viacerých počítačoch.
Modul Dask je open-source nástroj, ktorý poskytuje abstrakciu nad distribuovaným výpočtom a umožňuje efektívne spravovať a vykonávať úlohy na distribuovaných počítačových zdrojoch, ako sú viacjadrové počítače, clustre alebo cloudové prostredia. V tejto prednáške sa naučíme základné princípy a funkcie modulu Dask. Začneme s úvodným vysvetlením distribuovaného výpočtu a jeho výhodami v kontexte veľkých objemov dát a náročných výpočtových úloh. Následne sa budeme venovať dôležitým konceptom v module Dask, ako sú Dask bag a Dask dataframe. Dask bag je dátová štruktúra podobná rozšírenému zoznamu, ktorá umožňuje distribuované spracovanie a operácie na veľkých kolekciách dát. Dask dataframe je podobný konceptu Pandas dataframe, ktorý je schopný spracovať dáta, ktoré nezmestia do pamäte jedného počítača. Potom sa naučíme, ako vytvárať a spravovať distribuované výpočtové grafy pomocou modulu Dask. Na záver prednášky si ukážeme, ako vizualizovať výsledky výpočtov a ako vyhodnotiť ich výkon a efektivitu. Tento prehľad modulu Dask vám umožní efektívne a efektívne spracovávať veľké dátové súbory pomocou distribuovaných zdrojov v jazyku Python.
Po tejto prednáške budete mať dobré porozumenie distribuovaného výpočtu pomocou modulu Dask v jazyku Python a budete schopní použiť túto knižnicu na spracovanie veľkých dátových súborov a trénovanie strojových modelov.

Tibor Kurina

Micropython a Circuitpython (Python na mikrokontrolérech)

Programování hardware pomocí Python? Není problém. V přednášce se podíváme na rozdíl mezi MicroPython a CircuitPython. Uděláme si ukázky dostupného hardware a nástrojů. Na několika praktických ukázkách s fyzickým hardware si uděláte základní představu, jaké jsou možnosti a k čemu to celé lze použít.

Štěpán Bechynský

Zhlukovanie (clustering) dát pomocou algoritmu K-means

Táto prednáška sa zaoberá zhlukovaním (clusteringom) dát pomocou algoritmu K-means v jazyku Python. Zhlukovanie je technika, ktorá nám umožňuje rozdeliť súbor dát do skupín (zhlukov) na základe ich podobnosti. Algoritmus K-means je jedným z najpoužívanejších algoritmov pre zhlukovanie a je relatívne jednoduchý na implementáciu. V tejto prednáške sa naučíme základné kroky algoritmu K-means a ako ich implementovať v jazyku Python. Budeme potrebovať knižnicu Scikit-learn, ktorá nám poskytne potrebné nástroje pre implementáciu algoritmu. Po úvodnom vysvetlení zhlukovania a algoritmu K-means sa budeme venovať samotnej implementácii. Najprv na importujeme potrebné knižnice a načítame dáta, ktoré chceme zhlukovať. Potom budeme musieť vykonať predspracovanie dát, napríklad škálovanie, aby sme dosiahli lepšie výsledky. Po predspracovaní dát nasleduje implementácia samotného algoritmu K-means. Vysvetlíme si, ako inicializovať stredy zhlukov, a následne iteratívne priradíme jednotlivé vzorky k najbližšiemu stredovému bodu a aktualizujeme pozície stredov. Tento proces opakujeme, kým sa pozície stredov už viac nemenia alebo dosiahneme určený počet iterácií. Na záver prednášky si ukážeme, ako vyhodnotiť výsledky zhlukovania a ako vizualizovať výsledné zhluky. Po tejto prednáške budete mať solídne porozumenie algoritmu K-means a budete schopní implementovať zhlukovanie dát pomocou jazyka Python. Tento algoritmus je výkonný nástroj pre analýzu dát a nachádza uplatnenie v rôznych oblastiach, od priemyselnej analýzy dát po bio informatiku a sociálnu sieťovú analýzu.

Tibor Kurina

Vývoj aplikací s GUI se zaměřením zejména na mobilní aplikace pro Android a iOS v Pythonu

Potřebujete vytvořit mobilní aplikaci pro Android a iOS a nemáte sílu ani chuť studovat vývoj aplikací pro jednotlivé platformy? Pokud je Váš oblíbený jazyk Python, tak vězte, že lze takovou aplikaci napsat v čistém Pythonu, bez znalosti detailů jednotlivých platforem.

Jan Vrbata

Neblokující a asynchronní I/O

Správné využití dostupných prostředků nebylo nikdy jednoduché. Pokud se budeme zabývat vývojem programů a služeb, které zahrnují vstupně-výstupní operace, téměř vždy budou tyto operace zahrnovat čekání. Klasický multithreading je v Pythonu specifický a reálně použitelný pouze pro některé operace. Kromě toho máme k dispozici i multiprocessing a v neposlední řadě také podporu asynchronních operací. Právě tento způsob provádění I/O může významným způsobem urychlit běh programu a učinit ho více efektivním. Podíváme se tedy na to, jak v Pythonu asynchronní vstup-výstup funguje, ukážeme si použití kvalifikátorů async/await, řekneme si něco o korutinách a provedeme srovnání možností.

Miroslav Sevelda

Interaktivní WWW aplikace bez HTML čistě v Pythonu pomocí knihoven jako PyWebIO, Pglet, atd.

Interaktivní webovou aplikaci je možné vytvořit i bez znalostí HTML, CSS a JavaScriptu a klidně jenom v čistém Pythonu. Pokud potřebujete napsat takovou aplikaci, určenou zejména pro intranet, tak možnosti rozhodně existují a lze je velmi elegantně a efektivně používat.

Jan Vrbata

Změna programu vyhrazena.

přednášející

Miroslav Sevelda

Miroslav Sevelda

System Evangelist

Dlouholetý lektor Gopasu se zaměřením na vývoj v jazycích Java a Python. Aktivně se věnuje nejen vývoji, ale i sledování a testování nových trendů a featur ve vývojovém procesu.

Certifikace

Oracle Certified Java Programmer I Oracle Certified Java Programmer II Oracle Certified Web Component Developer Oracle Certified Master for Solaris Operating System

Štěpán Bechynský

Štěpán Bechynský

Technický konzultant IoT řešení

Lektor, konzultant a specialista produktů Microsoft. Pracoval jako Technical Evangelist se zaměřením na MS Azure, staral se o projekty IoT a nyní vzdělává partnery společnosti Microsoft.

Tibor Kurina

Tibor Kurina

Odborný konzultant a lektor

Dlhoročný externý školiteľ v oblasti UNIX operačných systémov, skriptovacích programovacích jazykov, BigData architektúry, dátovej analytiky a pokročilej analytiky najmä v oblasti strojového učenia.

Jaroslav Ráb

Jaroslav Ráb

Jan Vrbata

Jan Vrbata

Odborný lektor, konzultant

Specialista na administraci a programování v UNIXových operačních systémech. V GOPASu je lektorem a produktovým manažerem UNIX/LINUX.

REGISTRACE

PythonDay
  • 1 den online stream + 10 dní přístup do archivu
  • Místo konání: Online Stream
  • Začátek: 14.6.2023 v 9:00
  • 2 990 Kč*

* uvedená cena je bez DPH

Newsletter

S naším newsletterem Vám již žádná novinka neunikne!

Partneři konference

Mediální partner

Community Partner